Sasha Filipenko © Diogenes

 

Саша Філіпенко [ Білорусь]

Білоруський письменник Саша Філіпенко народився в Мінську в 1984 році. Після закінчення Ліцею мистецтв ім. Ахремчика вивчав гуманітарні науки в Санкт-Петербурзі, який закінчив зі ступенем магістра у 2009 році. Працював журналістом, сценаристом, сценаристом сатиричного шоу, телеведучим. Дебютний роман Філіпенка “Бывший син” (2014) розповідає про молодого чоловіка з Мінська, який потрапляє в кому після нещасного випадку. Після десяти років догляду за ним його турботливої бабусі він прокидається, але його країна, Білорусь, залишається в комі. Філіпенко отримав російську літературну премію “Русская премия” за свій роман, який автор написав у відповідь на придушення протестів 2010 року, коли президент Лукашенко був оголошений президентом вчетверте. У “Червоному хресті” (2017; англ. “Red Crosses”, 2021) він простежує оповідну дугу від епохи Другої світової війни до сьогодення. 90-річна жінка в Мінську, яка повільно втрачає пам’ять, малює червоні хрести на дверях свого багатоквартирного будинку, щоб вона завжди могла знайти дорогу до свого дому. Однак далеке минуле залишається для неї живим у всіх своїх деталях. Тому вона розповідає своєму новому сусідові, молодому чоловікові, який щойно втратив дружину і чиє життя було жорстоко розірване навпіл, всю історію свого життя, включаючи жахи сталінської епохи і війну, в якій була знищена її сім’я. Для написання роману Сашко Філіпенко спирався на історичні документи, особливо ті, що стосуються діяльності міжнародного руху Червоного Хреста, який, попри найкращі наміри, грав на руку Сталіну в питаннях переслідування та покарання радянських військовополонених під час Другої світової війни. Останній роман Філіпенка “Повернення в Острог” (2019) також заснований на реальних подіях і описує драму в передмісті Москви, де єдиними визначними пам’ятками є в’язниця та дитячий будинок. Передмістя потрапляє в заголовки газет після того, як кілька вихованців дитячого будинку покінчили життя самогубством.

Нобелівський лауреат і співвітчизниця Світлана Алексієвич розповіла про автора: “Сашко Філіпенко – один з тих молодих авторів, які одним махом стали серйозними письменниками. Якщо ви хочете знати, про що думає сучасна молода Росія, читайте Філіпенка”.

У 2020 році Філіпенко вів щотижневу програму “На троих” на російському телеканалі RTVI та запустив власний YouTube-канал “Бывши син”, де підтримав білорусів читаннями солідарності перед виборами. Того ж року в Гоголь-центрі в Москві відбулася прем’єра вистави за його романом “Червоний хрест”. Філіпенко пише російською та білоруською мовами. Його романи перекладені французькою, німецькою, чеською, угорською, польською, італійською, англійською, хорватською, голландською, іспанською та японською мовами.

Живе в Санкт-Петербурзі та Швейцарії.

Бібліографія

” Бывший сын”

Час

Москва, 2014

Задуми

Час

Москва, 2015

“Червоний хрест”

Час

Москва, 2017

Повернення до Острога

Час

Москва, 2019